Povijest požeškog malonogometnog turnira

Mali nogomet 17. prosinca 2014.

Uskoro počinje 24. izdanje Božićnog malonogometnog turnira. U ovom članku nalazi se kratak pregled povijesti požeškog malonogometnog turnira koji se u Sportskoj dvorani Grabrik održava neprekidno od 1992. godine. Od 1992. – 2000. godine turnir se igrao pod službenim imenom “Slobodna zlatna dolina” a od 2000- 2014. organizira se pod imenom “Božićni malonogometni turnir Požega”. 

BOŽIĆNI MALONOGOMETNI TURNIR U GRABRIKU – “POŽEŠKA KUTIJA ŠIBICA”

Prvi malonogometni turnir održan je u ratnom vremenu stvaranja nezavisne hrvatske države.

Mjesec prosinac 1991. godine donio je žiteljima Požeštine olakšanje jer su postrojbe slavne 123. požeške brigade oslobodile okupirana područja na sjeverozapadu tadašnje općine Požega. Na sam Božić, 25. 12. 1991. Hrvatska vojska ušla je u zloglasno srbočetničko uporište u Bučju gdje je bio i logor iz kojeg se većina Hrvata nikad nije vratila svojim obiteljima. To je bila prva oslobodilačka akcija Domovinskog rata pod nazivom «Orkan 91» u kojoj je oslobođeno 21 potpapučko selo a postrojbe 123. brigade koje su zajedno sa 121. novogradiškom, 127. virovitičkom te 136 slatinskom brigadom već tada (četiri godine prije oslobodilačke vojno-redarstvene akcije «Bljesak») mogle okupatora protjerati preko rijeke Save zaustavljene su sarajevskim primirjem potpisanim 02. siječnja 1992. godine. Tom akcijom četnici su odbačeni na udaljenost s koje nisu mogli prijetiti našem gradu ni dalekometnim projektilima pa je Požega ostala pošteđena granatiranja za razliku od većine hrvatskih gradova u Domovinskom ratu. Brojni požeški nogometaši odazvali su se zovu Domovine i uključili se u postrojbe 123. brigade jer je nogomet kao i sve ostale životne aktivnosti tada pao u drugi plan. Obrana domovine i konačno stvaranje vlastite države u tim je danima bila jedina sveta zadaća velike većine Hrvata.

Potpisivanjem primirja i po povratku s bojišnice život se u Požeštini donekle normalizirao te se došlo na ideju da se u požeškoj sportskoj dvorani „Grabrik“ organizira malonogometni turnir pod nazivom «Slobodna Zlatna dolina». Prvi turnir organizirali su Nogometni klub Slavonija i Nogometni savez općine s ciljem obilježavanja međunarodnog priznanja neovisnosti Republike Hrvatske i oslobođenja Požeške kotline. Tako je prvi turnir održan krajem siječnja i početkom veljače 1992. godine. Igralo se sadam natjecateljskih dana, sudjelovalo je 38 ekipa i odigrana je 71 utakmica a pobjednik turnira bila je ekipa NK Slavonija. U polufinale su se plasirali : NK Marsonia (Slavonski Brod), Caffe bar Merlin (Kaptol), PPK Kutjevo i NK Slavonija. C. B. Merlin i Marsonia su u polufinalu odigarli 0:0 a nakon penala rezultatom 3:2 u finale je prošao Merlin. U drugom polufinalu nakon 1:1 u regularnom dijelu Slavonija je bila bolja od PPK Kutjeva rezultatom 3:2. U utakmici za 3. mjesto Marsonia je dobila Kutjevo 5:2. Finalna utakmica između Slavonije i Merlina završila je pobjedom Slavonije 3:2. Najbolji strijelac turnira bio je Damir Bognar (NK Slavonija) sa 10 pogodaka. Najboljim igračem turnira proglašen je Ivo Pranjić (C. B. Merlin) a najbolji vratar bio je Branko Kovačević (NK Slavonija). Prve tri ekipe dobile su novčane nagrade u iznosu od 20, 15 i 10 tisuća dinara koje im je uručio u ime pokrovitelja Anto Bagarić, predsjednik izvršnog vijeća tadašnje požeške općine.

Sljedećih godina turnir je rastao kako brojem ekipa tako i kvalitetom te razinom organizacije. Svi turniri odigrani su u Sportskoj dvorani «Grabrik» u Požegi koja je najljepša dvorana u Slavoniji. Do 2000. godine turnir je organiziralo Nogometno središte Požega pod imenom Malonogometni turnir «Slobodna zlatna dolina» a od 2001. turnir se igra pod imenom «Božićni malonogometni turnir Požega». Malonogometni klub „Požega 2000“ organizirao je turnir 2001. godine a od 2002. – 2013. organizator turnira je Požeški športski savez.

Gladna djeca” iz Kaptola je ime legendarne ekipe koja je obilježila prve turnire u Grabriku. Na prvom turniru pod imenom Merlin došli su do finala gdje su izgubili od NK «Slavonija». Na drugom i trećem turniru (1992. i 1993.) su uvjerljivo osvajali prva mjesta. Na četvrtom turniru, 1994. godine Gladna djeca izgubila su finale od brodske ekipe «Bravo MSB» za koju su igrali Zemir i Edin Mujčin, Veldin Karić i Armin Mašić. Na tom turniru postavljen je i rekord po broju ekipa koji vjerojatno više nikada neće biti srušen. Te godine za prvo mjesto u Grabriku se borilo čak 64 seniorske ekipe. Većina igrača Gladne djece igrala je još dva finala na petom i šestom turniru pod imenom Grgin dol i Zrinski gdje su izgubili od Središta za obuku i odgoj vojnika Požega i slavonskobrodskog Tim Petrola. Braća Pranjić su zajedno sa svojim suigračima legende požeškog turnira a njih dvojica bili su čak pet puta najbolji igrači turnira, Ivica tri te Davor dva puta.

Ekipe iz Slavonskog Broda osvojile su ukupno devet turnira što ne iznenađuje jer je Slavonski Brod oduvijek rasadnik odličnih igrača a također postoji i duga tradicija igranja malog nogometa. Uz njih od ekipa sa strane jedno prvo mjesto ima novogradiški “Rubikon” 2001. godine. Također tri požeške ekipe bile su sastavljene od igrača sa strane. Pobjednik turnira 1995. godine “Središte za obuku i odgoj vojnika Požega” imalo je ekipu sastavljenu od prvoligaških i drugoligaških igrača na odsluženju vojnog roka u Požegi . Ekipa “Bonavia” osvojila je turnir 2000. godine a u svojim redovima imala je prvoligaške igrače malog nogometa i malonogometne reprezentativce iz Zagreba. Ekipa “Trento” (Ivandol) koja je osvojila turnir 2011. godine bila je sastavljena od mladih igrača iz Cernika koji su već ranije osvajali požeški turnir u pionirskoj i kadetskoj kategoriji.

Velik broj pobjednika turnira sa strane pokazuje i da je suđenje u Grabriku korektno kroz cijelu povijest turnira zbog čega se sve ekipe rado vraćaju svake godine u Požegu. Slavonskobrodska ekipa «Tim Petrol» osvojila je Grabrik 1996. a 1997. ista ekipa osvojila je turnir pod imenom «Anadolu». Njihovu dominaciju prekinula je 1998. požeška ekipa “Kamen Ingrad”, sastavljena od bivših igrača požeške “Slavonije” koji su tada igrali za NK “Papuk” Velika.

Ekipa “Simoneta” iz Slavonskog Broda je rekorder Grabrika sa tri naslova pobjednika, 1999., 2004. i 2006. Uz to još su tri puta igrali u finalu i osvojili drugo mjesto (2002., 2005. i 2007.). Glavni igrač Simonete godinama je bio Mario Tadić, nekoliko puta najbolji strijelac i najbolji igrač turnira.

Brodski “Argus” koji je igrao i u I. Hrvatskoj malonogometnoj ligi osvajao je Grabrik 2002. i 2003. godine. Odličnu ekipu malog nogometa predvodio je legenda požeškog turnira Ernad Adžulović, nekoliko puta najbolji strijelac i najbolji igrač turnira a na vratima je bio odlični, skoro nesavladivi Zoran Kovačević koji je Argusu i drugim brodskim ekipama svojim obranama donio nekoliko naslova na turniru.

Pokretanjem liga malog nogometa u Požegi i osnivanjem malonogometnih klubova požeške ekipe postale su ravnopravnije brodskim ekipama jer se i u požeštini mali nogomet počeo organizirano igrati što je došlo do izražaja u novije vrijeme i na Božićnom malonogometnom turniru.

Požeška ekipa “Metalijacomerc Bistro Plavo Srce” osvojila je turnir 2005. godine a 2006. je bila druga. Požeška “Bijela kuća” osvajala je turnir dvije godine zaredom 2007. i 2008 a ekipa “Caffe bar Oase” iz Pleternice osvojila je turnir 2009. godine. “Caffe bar Arena” iz Slavonskog Broda osvojila je turnir 2010. godine a “Trento” iz Ivandola osvojio je turnir 2011. godine. Požeška ekipa „Pizza bar Aureus“ osvojila je turnire 2012. i 2013. godine s tim da je na posljednjem turniru u svom imenu imala i dodatak „Pizza bar Aureus“.

Osvojiti Božićni malonogometni turnir san je svakog požeškog nogometaša i malonogometaša. Grabrik se čeka cijele godine a o turniru se također priča nekoliko mjeseci prije i poslije njegovog održavanja. Kakav je bio turnir, kvaliteta igranja i suđenja, koje ekipe igraju, za koga koji igrači nastupaju, da li je netko prešao u drugu ekipu, ima li pojačanja, koja ekipe dolaze sa strane i sve druge stvari koje turnir nosi za sobom.

Može se slobodno i bez pretjerivanja reći da turnir u Grabriku za grad Požegu i cijelu nogometnu Požeštinu ima značaj jednak “Kutiji šibica” za Zagreb i cijelu Hrvatsku.

Božićni malonogometni turnir nije samo sportski događaj godine u našem gradu nego i kulturni i zabavni u rangu sa Glazbenim festivalom «Zlatne žice Slavonije». Kroz dvadesetak dana odigravanja turnira dvoranu posjeti oko 10.000 gledatelja koji prate oko 300 utakmica u 9 uzrasnih kategorija u kojima nastupa oko 150 ekipa i preko 1500 igrača.

Osim seniorskog i veteranskog turnira posebnu pozornost privlači tradicionalno velik broj ekipa djece u Turniru mladeži koji se igra u čak sedam kategorija (mlađi limači, stariji limači, početnici, pioniri, kadeti, juniori, juniorke) i okupi stotinjak ekipa. Turnir mladeži jedinstven je u Hrvatskoj jer se nigdje drugdje ne igra u toliko mnogo dobnih kategorija i natjecanje ne traje toliko dugo.

Požeški turnir mladeži traje puna dva tjedna za vrijeme zimskih školskih praznika. Turnir mladeži okupi svake godine oko 1000 malih nogometaša koji su svjetla budućnost i perspektiva požeškog turnira jer svi oni skupljaju iskustvo za nastup u glavnom turniru i nadaju se da će jednog dana osvojiti turnir i u seniorskoj kategoriji. 

 

SVI POBJEDNICI POŽEŠKOG MALONOGOMETNOG TURNIRA 1992. – 2013.

1. 1992. – «SLAVONIJA» (Požega)

2. 1992. – «GLADNA DJECA» (Kaptol)

3. 1993. – «GLADNA DJECA» (Kaptol)

4. 1994. – «BRAVO MSB» (Slavonski Brod)

5. 1995. – «SREDIŠTE ZA OBUKU I ODGOJ VOJNIKA POŽEGA» (Požega)

6. 1996. – «TIM PETROL» (Slavonski Brod)

7. 1997. – «ANADOLU» (Slavonski Brod)

8. 1998. – « KAMEN INGRAD» (Požega)

9. 1999. – «SIMONETA» (Slavonski Brod)

10. 2000. – «BONAVIA» (Požega)

11. 2001. – «RUBIKON» (Nova Gradiška)

12. 2002. – «ARGUS» (Slavonski Brod)

13. 2003. – «ARGUS» (Slavonski Brod)

14. 2004. – «SIMONETA» (Slavonski Brod)

15. 2005. – «METALIJACOMERC BISTRO PLAVO SRCE» (Požega)

16. 2006. – «SIMONETA» (Slavonski Brod)

17. 2007. – «BIJELA KUĆA» (Požega)

18. 2008. – «BIJELA KUĆA» (Požega)

19. 2009. – „CAFFE BAR OASE (Pleternica)

20. 2010. – „CAFFE BAR ARENA (Slavonski Brod)

21. 2011. – „TRENTO“ (Ivandol)

22. 2012. – „PIZZA BAR AUREUS (Požega)

23. 2013. – „PIZZA BAR AUREUS CAFFE BAR SAMSON“ (Požega)

Pročitano 2794 puta